Historia Forum

  1. Europejskie Forum Rolnicze
  2. Historia Forum
EFR EFR

Historia Forum

Miejsce, w którym odbywa się coroczna międzynarodowa konferencja rolnicza – od 2018 roku w nowej, rozszerzonej formule dwudniowego Europejskiego Forum Rolniczego – nie jest przypadkowe. To rodzinne strony Józefa Ślisza, działacza NSZZ RI „Solidarności", lidera chłopskiego, autora licznych inicjatyw służących rozwojowi polskiej wsi, który wspierał ruchy społeczno-polityczne zmierzające do wsparcia rozwoju obszarów wiejskich i demokracji.

Idea konferencji wywodzi się ze spotkań organizowanych przez przyjaciół i współpracowników Józefa Ślisza od 2002 roku, których celem było upamiętnienie działalności Wicemarszałka Senatu I i II kadencji, współtwórcy rolniczej Solidarności.

Rys historyczny Europejskiego Forum Rolniczego

2002

Spotkanie przyjaciół i współpracowników Fundacji EFRWP w Jasionce koło Rzeszowa, upamiętniające pierwszą rocznicę śmierci Józefa Ślisza.

2003-2010

Sukcesywne poszerzanie formuły spotkań w Jasionce.

2011

Pierwsza edycja międzynarodowej konferencji o sprawach rolnictwa i obszarów wiejskich w tej części Europy.

2012-2017

Konferencje organizowane wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w konwencji paneli dyskusyjnych na temat wyzwań stojących przed wsią i rolnictwem w wymiarze krajowym i europejskim.

W panelach dyskusyjnych konferencji udział biorą, m.in. unijni komisarze ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich (Dacian Ciolos w latach 2010-2014 oraz Phil Hogan w latach 2016-2017).

2017

I edycja Nagrody im. Józefa Ślisza, przyznawana przez Collegium Nagrody, w którego skład wchodzą: Elżbieta Bieniasz – córka Józefa Ślisza, Jarosław Kaczyński – Prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz Artur Balazs – Przewodniczący Kapituły Fundacji EFRWP

Nagroda ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

2018

2 dni, 7 debat i paneli dyskusyjnych, 30. prelegentów, blisko 2000 uczestników — w dn. 23 – 24 marca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2 Arena w Jasionce odbyła się pierwsza edycja Europejskiego Forum Rolniczego.

Wiodącymi tematami Forum były: kształt Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku oraz rola innowacji w nowoczesnym rolnictwie.

Śledź nas: